Воскресенье, 05.05.2024, 00:50
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 65
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Поиск
Календарь
«  Май 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Форма входа


Брыкова Елена Михайловна



Проектирование учебной деятельности как средство обеспечения личностного роста учителя физики и астрономии

         Развитие общего среднего образования в стране осуществляется путём общесистемных преобразований: перехода на новую структуру школы, введение нового учебного плана, новых программ и учебников, применение новой шкалы оценивания учебных достижений учащихся, проведение тестирования. И чтобы учителю быть компетентным во всех вопросах нужно профессионально саморазвиваться.

        

Стимулом для личностного роста учителя могут стать следующие когнитивные мероприятия:

1.    успех ваших учеников и высокие результаты в учебной деятельности по итогам проверок, поступлений в ВУЗы, участия в конкурсах и олимпиадах;

2.    успешное проведение своего урока или мероприятия;

3.    участие в профессиональных конкурсах;

4.    осознание собственной значимости и необходимости для учащихся;

5.    начало трудовой деятельности (первый рабочий день);

6.    повышение категории;

7.    оценка твоего труда руководством школы, района, области;

8.    знакомство с мастерством и опытом других специалистов, общение с опытными педагогами;

9.    повышение квалификации;

10.                      назначение на новую должность, перемена места работы;

11.                      выступление на методических объединениях, педсоветах, конференциях;

12.                      оказание профессиональной помощи другим;

13.                      выпуск учащихся;

14.                      проявление творчества в других видах деятельности;

15.                      введение в практику инноваций, которые необходимо освоить;

16.                      поддержка и помощь коллектива.

 

Средством обеспечения личностного роста учителя физики и астрономии является проектирование учебной деятельности.

Исходя из объективных и субъективных мотивационных факторов, названных выше, учитель в начале учебного года планирует свою деятельность. Этот план может включать следующие разделы:

1)   изучение нормативных документов;

2)   составление плана по самообразованию;

3)   участие в конкурсах и олимпиадах;

4)   работа кабинета;

5)   повышение категории;

6)   участие в методических объединениях;

7)   курсовая переподготовка.

Если сравнить деятельность в профессии с ездой на велосипеде, а остановку в профессиональном развитии с невозможностью или нежеланием крутить педали, то становится очевидным результат –– это падение. В первом случае –– с велосипеда, а в другом –– выпадение из творческой стадии профессионального развития в адаптивную, другими словами, в стадию приспособления, где можно приобрести синдром профессионального выгорания. Противопоставить таким серьёзным опасностям можно профессиональное саморазвитие.


Урок фізікі па тэме: "Матэматычны маятнік”   у  9 класе

(урок вывучэння новага матэрыялу з выкарыстаннем

праблемнай тэхналогіі)

 

Мэта: плануецца, што у выніку ўрока вучні самастойна атрымаюць залежнасць перыяду ваганняў матэматычнага маятніка ад яго даўжыні і зробяць вывад  аб незалежнасці перыяду ваганняў ад амплітуды і масы.

Задачы:

·        стварыць умовы для развіцця мыслення, здольнасці бачыць і рашаць праблему,

·        стварыць умовы для умення вучнямі планаваць сваю дзейнасць, аналізаваць атрыманы вынік;

·        стварыць умовы для эфектыўнай работы ў групах.

 

Ход урока

І. Арганізацыйна-матывацыйны этап. (Уступнае слова настаўніка.)

         Ужо некалькі ўрокаў мы з вамі вывучаем механнічныя ваганні. За гэты час кожны з вас пераканаўся, што "не будзе перабольшваннем сказаць, што сярод працэсаў, якія свабодна працякаюць у прыродзе, і тыя, якія выкарыстоўваюцца ў тэхніцы, ваганні займаюць у многіх адносінах галоўнае месца” (М.Д. Папалекскі). (Словы запісаны на дошцы).

         Механічныя ваганні ў адных выпадках шкодныя і небяспечныя, у другіх  –  з поспехам выкарыстоўваюцца для розных мэт. Таму веды і уменні, атрыманыя пры вывучэнні гэтай тэмы, дапамогуць вам захаваць здароўе, дазволяць лепш арыентавацца ў складаным сучасным свеце.

 

ІІ. Актуалізацыя апорных ведаў

         Для таго, каб больш прадуктыўна працаваць на ўроку, трэба успомніць  матэрыял, які мы з вамі вывучалі раней. Адкажыце на пытанні, якія ляжаць у вас на парце (Дадатак 1). (Вучні адказваюць на пытанні вусна)

 

 ІІІ. Вывучэнне новага матэрыялу

Рысунак на дошцы

 

          Свабодныя ваганні могуць здзяйсняць не толькі грузы на спружыне, але і любыя целы, падвешаныя так, каб іх цэнтры цяжару знаходзіліся ніжэй пунктаў падвесу (дзіцячыя арэлі, каромыслы рычажных вагаў, груз, падвешаны на ніці або стрыжні). Такія целы называюць маятнікам. Сёння мы разгледзім самы просты з маятнікаў –– матэматычны.

Матэматычны маятнік –– матэрыяльны пункт, падвешаны на бязважкай і нерасцяжымай нітцы.

Пры гэтым не ўлічваецца:

1)    памеры падвешанага цела ў параўнанні з даўжынёй ніткі;

2)    супраціўленне;

3)    маса ніткі;

4)    дэфармацыя ніткі.

 

Пытанне:  Пад дзеяннем якіх сіл адбываецца ваганне матэматычнага маятніка? (Пад дзеяннем сілы цяжару і нацяжэння ніткі).

Фармуляванне гіпотэзы

Пытанне: Для практыкі трэба ведаць ад чаго залежыць перыяд матэматычнага маятніка. Сфармулюйце гіпотэзу аб залежнасці перыяду матэматычнага маятніка ад іншых велічынь.

Вучні выказваюць  меркаванні, якія запісваюцца на дошцы. (Амплітуда, маса, даўжыня ніткі).

Работа ў парах

Кожная парта атрымлівае заданне (Дадатак 2).

Фізкультмінутка

Вучні эксперыментальна ўстанаўліваюць залежнасць перыяду матэматычнага маятніка ад названых велічынь. Работа працягваецца (15 хвілін).

Прадстаўнікі на дошцы запісваюць устаноўленыя залежнасці перыяду матэматычнага  маятніка ад названых велічынь. Робіцца агульны вывад.

Запісваецца формула (без вываду).

 

-         Ці можна выкарыстоўваць дадзеную формулу для практычных мэт? (Можна вызначыць g)

-         А так як g залежыць ад сярэдняй шчыльнасці парод, якія залягаюць пад глебай, то з дапамогай маятніка можна праводзіць разведку карысных выкапняў.

Гістарычная даведка. Выступае вучань (Дадатак 3).

 

ІV. Замацаванне

Вучням прапануецца адказаць на пытанні і рашыць задачы. Настаўнік арганізуе франтальную работу і работу каля дошцы. (Дадатак 4)

 

V. Выхадны тэст (Дадатак 5)

Пасля выканання тэсту вучні правяраюць сябе па табліцы адказаў, запісанай на дошцы, робяць вывады аб ступені засваення тэмы.

 

VІ. Дамашняе заданне

Настаўнік прапануе вучням рознаўзроўневае дамашняе заданне:

1.     §44 (абавязковае)

2.     §44, пр.37, №1

3.     §44, пр.37, №2

4.     Разлічыць даўжыню секунднага маятніка. Праверыць эксперыментальна.

 

VІІ. Рэфлексія.

 

Сумесна з вучнямі  падводзіцца вынік урока.

 

Дадатак 1

Пытанні:

1.     Механічныя ваганні – гэта …

2.     Перыяд ваганняў – гэта …

3.     Адзінка перыяду ваганняў у СІ…

4.     Як разлічыць перыяд ваганняў, калі вядомы лік ваганняў N , якія абыліся за час t ?

Дадатак 2

Заданне 1 . Вывучэнне характарыстык ваганняў грузу на нітцы

Мэта: даследаваць залежнасць перыяду матэматычнага маятніку ад масы грузу.

Абсталяванне: два ніткавыя маятнікі з падвесамі для іх (шарыкі рознай масы), штатыў, метровая лінейка, секундамер.